#YarımKadın Hakkıında | HalfWoman

Proje fikri henüz kafamda dolanıp dururken, stüdyoya beni ziyarete gelen ve aynı zamanda müşterim olan bir hanıma proje fikrimden bahsettim. Aynı zamanda amatör fotoğrafçı olan misafirim fikri çok beğendi. Zihnimde fikrin tartışma aşamasında olduğunu ve model bulmanın zor olacağını söylediğimde; “o zaman ilk modelin ben olayım” deyiverdi.

Bir taraftan kafamda henüz olgunlaşmamış kadrajları zihin sesimle kendi kendime tartışırken beni şaşırtan bu cesur kadın, kendiliğinden projenin ilk #YarımKadın‘ı oluverdi.. 

Projede modelleri tanımlarken kendi isimlerini değil takma isimler kullanmayı doğru buluyorum. Her ne kadar bu hanımlar cesur ve korkusuz olsalar da gereksiz yaftalarla uğraşmalarını istemediğim için bu tercihi yaptım. 

#YarımKadın Projesi, iktidar söylemine, endüstriye, kapitalizme ve kapitalizmin sahtekar yamaklarına bir karşı duruştur.

While the idea of the project was still swirling in my head, I talked about my project idea to a lady who came to visit me at the studio and is also my client. My guest, who is also an amateur photographer, liked the idea very much. When I say that the idea is in the discussion stage in my mind and it will be difficult to find a model.  she said:  “Then let me be your first model”.

On the one hand, this brave woman, who surprised me while I was discussing the immature frames in my head with my own voice of mind, spontaneously became the first #HalfWoman of the project..

I find it correct to use pseudonyms, not their own names, when describing models in the project. Although these ladies are brave and fearless, I made this choice because I did not want them to deal with unnecessary labels.

The #HalfWomen Project is a stance against the discourse of the power, industry, capitalism and its fraudulent shams.