Atasözleri doğruyu söyler..

Atasözleri doğruyu söyler, Azimle sıçan taşı deler | Mustafa Turgut

Atasözleri çok doğru söyler.. Azimle sıçan taşı deler özü tam da duruma uydu; bana hak vereceksiniz.

National Geographic Traveller Çin Kasım kapağıBaşlığa yazmak istedim ama aleni şekilde RTÜK’lük olmayayım diye yazamadım. Takip edenler hatırlayacaklardır, 2011 yılında National Geographic Traveller Çin edisyonu kapağında benim fotoğrafımı kullanmıştı. Sözleşmesi, kullanım şartları ve ödemesi konusunda önceden anlaşılmış bir durumdu. Ancak, Çinli yayımcı şirket (Trends) sözünde durmadı. Fotoğrafı kapağa bastılar fakat ödemesini yapmadılar. Ben zaman içinde defalarca yazmama rağmen cevap bile veremişlerdi. Ben o zamanlar ödemeyi alabilmek için epeyce mücadele ettim National Geographic merkezine bile yazdım; ancak iletişim kurmakta başarılı olamamıştım. Bloğumda ve sosyal medya sayfalarında da konuyu bir kaç kere yazmıştım.

Önceki yazılarımı ve konuyu nasıl deşelediğimi eski yazılarda okuyabilirsiniz..

Bir kaç hafta önce Dubaili bir fotoğrafçı meslektaşımla tanıştım. Sam Abbas. Sam sohbet sırasında, National Geographic’te de fotoğraflarının yayınlandığından bahsedince; aklıma benim “National Geographic Traveller” macerası geldi. Hemen dergiyi bulup Sam’a gösterdim ve anlattım. Tahmin edeceğiniz gibi ağzı açık kaldı ve yayıncı şirketin para ödemediğini öğrenince şaka yaptığımı düşündü.

Ortak konu fotoğrafçılık ve her iki taraf da profesyonel olunca, konu bir şekilde kulak arkamıza geliyor doğal olarak. Ben ülkemizde sektörel sorunları; o da neden artık National Geographic’e fotoğraf çekmediğini anlattı. Dertlerimiz de konumuz gibi ortak :)) Konuşmanın devamında benim “National Geographic Traveller”  macerasını Petapixel’e yazabileceğimi söylemesiyle tekrar unuttuğum bu National Geographic macerasına dönüş yapmış oldum.

Konuyu petapixel editörlerine yazdım. Petapixel editörleri hikayeyi beğendiler ve istersem konuk yazar olarak konuyu Petapixel’de yazabileceğimi belirttiler. Ben de yazdım. Editörler, National Geographic ile görüştükten sonra yazıyı yayına alacaklarını bildirdiler. Sanırım onlar da cevap alamadılar ve yazı 12 Haziran’da yayına girdi. Yazı Petapixel sayfalarında iki gün sitenin en trend konusu olarak kaldı. 

Petapixel editörlerinin konuya yaklaşımındaki hassasiyetlerine etkilerine hayran kaldığımı yazmadan geçemeyeceğim. 6 yıldır ulaşılamayan Çinli şirket iki günün sonunda benimle temas kurdu. Petapixel’e çok büyük bir teşekkür borçluyum.

Petapixel’deki yazıyı okumak için buraya tıklayın..

Yazıyı, iki günde 2465 kişi tarafından çeşitli sosyal medya sayfalarında paylaşıldı. Sayfanın altına dünyanın dört bir tarafından fotoğrafçılar ve konuyla ilgilenenler 110 yorum yazdılar. Web siteme 700 üzerinde uluslararası giriş oldu.. Yorumlarda Çin’de yaşayan fotoğrafçılar tarafından yardımlar teklif edenler, avukat tavsiyesi verenler ve yol gösterenler oldu. Anlaşmanın aslında çok düşük bir bedelle yapılmış olduğundan tutun da bu konunun bir “ders alma meselesi” olduğuna kadar bir sürü yorum yapıldı.. Bir fotoğrafçı imza kampanyası bile düzenlemeyi önerdi. Ortaya çıkan şey benim tufaya gelme durumuna aslında dünya üzerinde bir çok fotoğrafçının düşmüş olduğu. Yabancılar bu durumu bambozlamak diye adlandırıyorlarmış… :)))

Başka bir şeyin daha farkına vardım.. Aslında bildiğim ama bir gün değişeceğine aptalca inandığım.. Ne yazık ki ülkemizde bizim sektör kafasını kuma gömmüş şekilde yaşıyor. Dünyadaki fotoğrafçılar bizim ülkemizdeki fotoğrafçılar kadar kafasını kuma gömmüş değiller. Dünyanın her yerinde insanlar bu tür sorunlarla ilgili ve çözüm için çaba gösteriyorlar.

Konunun güzel olan tarafı Çinli yayıncı şirketin editörlerinden birisi yazıdan sonra benimle temas etti. Yazdığı e-postada yapılandan çok üzgün oldukları ve özür dilediklerini; bu duruma sebep olan çalışanların işten ayrılmış olduğunu; ödemenin karışıklıktan ve unutkanlıktan yapılmamış olabileceğini anlatıyordu.

Özetle özür dilediler ve ilk sözleşmede vaad ettikleri 324 USD ödemeyi iki katı 650 USD olarak yapmak istediklerini yazdılar. Ben de bundan memnun olacağımı yazdım.

Bekleyip göreceğiz bakalım.. Ödeme gelecek mi?

Kalem, kelam ve selamla..


Güncelleme: Petapixel’in yayını üzerine dört gün sonra ödeme geldi. Hem de çift dikiş… :=)))))


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 7 =