Haliç’te yüzen Suriye’li Göçmen Çocuklar | IPA

IPA, Deeper Perspektive Kategorisi şeref mansiyonu

Haliç’te yüzen Suriye’li Göçmen Çocuklar ve Deeper Perspektive Kategorisi, Şeref mansiyonu

2017 IPA | İnternational Photography Awards yarışmasında profesyonel kategorilerde kazandığım 5 şeref mansiyonu yanında bir de benim için profesyonel maksatlı olmayan Suriyeli Çocuklar serisini de deeper perspektive kategoride yarışmaya göndermiştim. Yarışma sonuçları bildirilmediği için haberim olmadı. Bu seriye mansiyon verildiğini ise 2 yıl sonra farkettim.

Bu serinin gerek çekiminde gerekse de sonrasında ilginç bir hikayesi var. 2015 yılı bayramlarının birinde İstanbul’da kalmıştık. Evde sıkılınca makine çantamı alıp sokağa kendimi attım. Önce Üsküdar, ardından vapurla Eminöne’ye gectim.. Oradan da Galata köprüsü üzerinden yürüyerek ve fotoğraf çeke çeke Karaköy’e geçtim.

Karaköy’de kıyıdan ve köprü korkuluklarından denize atlayan gençlerin fotoğraflarını çekerken minik cüsseli bir genç kız dikkatimi çekti. O da fotoğraf çekiyordu. Fakat sık sık objektif değiştiriyor ve çantasını ağzı açık şekilde yerde bırakarak çalışıyordu. Bu sırada etraftaki çakal takımının da fırsat kolladıklarını farkettim ve kızın yanına gidip çantasını sırtına alması için uyardım. Fransız bir gezgin olan kız, seyahat bloğu yazıyormuş.

Onunla birlikte Perşembe Pazarı üzerinden yeni Metro köprüsünü geçerek Haliç’in güney kıyısına indik. Suriye’li çocukları o sırada farkettim. Keyifle denize girip eğleniyorlardı. Yanlarına gidip Fransız kızla birlikte fotoğraflarını çekmeye başladık. Çocuklar da bizi farkedince eğlencenin dozunu biraz daha artırarak adeta fotoğraf verme yarışına girdiler. Çekilme hikayeleri böyle..

Gelelim yayın hikayelerine.. 10 fotoğraftan oluşan ve çok sevdiğim bu seriyi Facebook sayfamda paylaştığımın ertesi günü ahlak bekçisi bir işgüzar; fotoğrafları ahlaksız bularak şikayet etmiş ve Facebook’ta bu şikayete dayanarak fotoğrafların bulunduğu gönderimi silmişti. Hatta ben de tereddüte düşmüştüm.. ‘Acaba ahlaksızca bir şey mi yapıyorum’ diye..

IPA’daki ilgili sayfanın linki

Kalem, kelam ve selamla..

İşte şeref mansiyonu alan beş fotoğrafın, on iki fotoğraflık tam serisi…

IPA, Deeper Perspektive | sertifika

IPA, Deeper Perspektive | Sertifika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + seventeen =