Kına zamanı

kına zamanı

Havaalanından kaçmak isteyen insanlardan 100$, 200 TL istenmesini kınayan arkadaşları da ben kınıyorum..

Tatile giderken acentede veya otelde size “yüksek sezon” diye iki katına sinekli oda satan turizmciyi ve gittiğiniz yerlerde 10 liralık köfteyi 25 liraya, 5 liralık birayı 10 liraya satan bu zihniyeti neden kınamıyorsunuz?Üstüne havaalanında 50 kuruşluk suyu 3,5 liraya almayı marifet sayıyorsunuz.. Hatta bazılarınız bu duruma itiraz edenlere de “düdük bayramda satılır” diye tepki gösteriyorsunuz..

Zihniyet aynı, mantık aynı arkadaşlar..
Bunun adı fırsatçılıktır..
Taksiciye de kızmayın..
Düdük bayramda satılırsa böyle oluyor işte..

Ne zaman topyekün haksızlığın ve fırsatçılığın tümüne itiraz edip fırsat vermezsiniz, o zaman kınarsınız. Şimdi kıçınıza kına yakın..

Yukarıdaki anlık düşüncemi hızlıca feysbuka yazdım. Pek de kaşımaya niyetim yoktu ama bu güne kadar yuttuklarım aklıma geldikçe kına üzerine biraz daha yazayım dedim. Şimdi efendim bildiğiniz gibi kına geleneksel bir adetimizdir. Çoğu zaman sevinmelerin sessiz ifadesi olarak kullanılır bizim geleneklerimizde. Folklorik bir ögedir..

Yukarıda kastettiklerim kıçlarına yaksınlar dedim ama kınanın kutsallığına ayıp olacağı sonradan aklıma geldi. Ayıp olmaz diyenler kına, ayıp olur diyenler dövme de yaptırabilirler. Hatta bu sıralar kıç ve kasık bölgesine dövme yaptırmak pek modaymış, kazıklayan için daha keyif verici olur diye düşünmeden edemedim.

Ahanda yukarıda iki tane de örnek var..

Pek kreatifler maşallah 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 14 =