Nü, Yuval Yairi ve Savoy Otel • • Giriş

Late checkout | Yuval Yairi, Savoy

İsrailli bir fotoğrafçı olan Yuval Yairi’ye ait olduğunu sonradan öğrendiğim sayfanın üstündeki fotoğrafı kavramsal bir çalışmam için internet üzerinde gezinirken 2015-16 yıllarında tesadüfen buldum. Çok sevdiğim için de “esinlenme” klasörüme indirdim ama sonra unuttum.

2019’da yüksek lisans yaparken, aynı zamanda tez danışmanım da olan Osman Ürper’in yürütüğü bir ders için ödev olarak göstergebilim’le ilgili bir çalışma yapmam gerekti. Makaleye konu etmek üzere başka bir fotoğrafçının bir fotoğrafının göstergebilimsel yöntemle okumasını yapıp çözümlemem gerekiyordu. Sevdiğim bir fotoğrafla çalışmak istediğim için aklıma hemen bu fotoğraf geldi. O güne kadar bu fotoğrafa tematik (nü) ve mekansal yaklaşım çerçevesinde “iyi” bir fotoğraf örneği olarak baktığımı söylemeliyim.  

Bilgisayarımın başına oturdum ve tekrar fotoğrafla ilgili ipuçları bulmaya çalıştım. Birkaç günlük detaylı bir deşinmeden sonra fotoğrafçısını, farklı ülkelerde ve farklı galerilerde bazı benzerlerini ve fotoğrafçısı hakkında sanat eleştirmenlerinin yazdığı bazı yazıları bulmaktan ileri gidemedim. Bulduklarım genellikle Savoy’dan, fotoğrafçının sanatsal yaklaşımından bahseden genel geçer tanıtım metinleriydi ve fotoğrafı kavramama yetmedi. Savoy kelimesi üzerine yoğunlaştığımda da Savoy’un, Tel Aviv’de bir otel olduğu; ve 1975’te Filistin Kurtuluş Örgütü militanları tarafından İsrail’e karşı misilleme bir terör saldırısı sonucunda yandığı bilgisinden öteye geçmedi. Üçüncü günün sonunda Yuval’ın yarı İbranice, yarı İngilizce ve bitirilmemiş durumdaki web sitesine ulaştım. Farkettim ki Yuval sadece fotoğrafçı değil. Fotoğraf ve video kullanarak araştırmalar yapıyor ve mekanları ve konularını yeniden yorumlayarak kavramsal bir yaklaşımla çalışıyor.

Hemen Yuval’a bir e-posta gönderdim. Bu seriye ait bulduğum fotoğrafları da e-postaya ekleyerek, yapmak istediğim okumayı da anlatarak çalışmasıyla ilgili elinde varsa dökümantasyon veya çalışmayla ilgili arka plan bilgisini benimle paylaşıp paylaşamayacağını sordum. Ertesi gün verdiği cevapta, seyahatte olduğunu, memleketine döner dönmez elindekileri göndereceğni yazdı ve 10 gün sonra da içinde birkaç pdf dökümanı, bir wetransfer linki içinde bu dizi için yaptığı ön hazırlık dosyasının tamamını bana gönderdi. 

Dökümantasyonu incelemeye başlayınca kafamdan aşağıya kaynar sular döküldü desem yalan olmayacak. Okumayı bitirdiğinizde neden kaynar sular döküldüğünü anlayacaksınız…

Bu okumayı bir yazı dizisi olacak şekilde yayınlayacağım.  Çünkü kapak ve kaynakça hariç 16 sayfa A4 dökümandan oluşan bir makale ortaya çıktı. Bir blog sayfasında tek seferde okumak eziyet olabilir. 

Bu sayfanın peşinden yayınladığın 8 sayfada makaleyi sırasıyla takip edebilirsiniz.

1. Sayfa

Nü, Yuval Yairi ve Savoy Otel • • Giriş” yazısında bir düşünce

  1. Pingback: Nü, Yuval Yairi ve Savoy Otel • • 1 • Mustafa Turgut | Fotoğrafçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 1 =