Prof. Sabit Kalfagil | Mimar, Fotoğrafçı

Prof. Sabit Kalfagil

Hoca ben de dahil, yüzlerce fotoğrafçıya kandil olmuştur..

Hoca’nın bir kaç kez portresini çektim ama hiç biri istediğim gibi olmadı çünkü kameranın önünde olmayı pek sevmiyor. 29 Ekim’de yeni kitabının mizanpajı üzerinde çalışmak için platoya geldiğinde, sohbet sırasında fotoğraf çekmeye çalıştım; iki tane tutturabildim yine :=)


Sabit Kalfagil Kimdir?

Sabit Kalfagil 1934 yılında Elazığ’da doğdu.Konya Lisesi’ni bitiridi fakat bu dönemlerde fotoğrafçılık hakkında bir planı yoktu. Daha sonra İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. Bir süre İstanbul Belediyesi’nde çalıştı. Başkan danışmanlığı başkan yardımcılığı ve imar müdürlüğünde çalıştı.

Fotoğraf çekmeye 26 yaşında hobi olarak başladı. Anadolu’da yaptığı çalışmalarda Anadolu insanını, Anadolu kültürünü tanıdı ve Anadolu’da birçok yer gezdi. Gezdiği yerlerde fotoğraflar çekti ve bu fotoğraflar birçok ulusal, karma, kişisel sergilerde yayınlandı ve ödüllendirildi. Sabit Kalfagil ilk kişisel sergisini 1972 ve 1988 yıllarında açtı.

Birçok konferans, yarışma ve sempozyumlarda juri üyesi olarak görev yaptı. İlk kitabı 1981 yılında yayınlanan Fotoğraf Sanatında Kompozisyon adlı kitaptır. İlk albümünü ise 1988 yılında Fatih Anıtları olarak yayımladı. 26 yaşında başlayan fotoğrafçılık onun için ikincil bir meslek olmuştur ve bu yeteneğini eğitim alanında sürdürmektedir.

ilk olarak 1978 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Fotograf Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer aldı. 1989’a kadar part-time öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1989’da doçent oldu ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünde Belgesel Fotograf Sanat Dalı Başkanı oldu.

1993 yılında Kamil Fırat ile birlikte “Işığın peşinde Anadolu” adlı 9 bölümlük bir belgesel hazırladı. 1998′de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümüne profesör olarak atandı.

Prof. Sabit Kalfagil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =