Profesyonel Fotoğrafçılık Eğitimi • Işıklandırma

Özlem Simee ile profesyonel fotograf eğitimi | Mustafa Turgut

Özlem Hanım fotoğrafa gönül vermiş ve bu uğurda hayatını değiştirme kararı vermiş bir ingilizce öğretmeni.

Hayatını yarı yarıya fotoğrafçılık yaparak kazanıyor. Bundan önceki öğrencilerimin çoğunda olduğu gibi; benden önce meşhur ve uzun dönem olup sertifika veren bir “akademik kurumda” fotoğrafçılık eğitimine katılmış ancak, pek beklediği eğitimi alamamış.

Ben tatildeyken eğitim almak için aramış (ben hatırlamıyorum elbette) ancak sonrasında da işlerinin yoğunluğundan bir türlü bir araya gelme fırsatı oluşmamış. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Fotoğraf ve Gezi Kulübü’nde yaptığım bir söyleşideki izleyicilerimden birisiydi. Bu vesileyle birbirimizi tanımış olduk..

Hedefi epeyce yüksek. Fotoğrafçılığın yüksek standartlarda yapıldığı bir Kuzey Avrupa ülkesinde fotoğrafçılık yaparak hayatını kazanmak istiyor. Böyle bir hedefe ulaşmak için kararlılık, yüksek motivasyon, öğrenme isteği çok önemli. Elbette motivasyon ve kararlılık biraraya gelince öğrenme oldukça hızlı oluyor doğal olarak.

Özlem Hanım’a hedefi reklam sektörü olarak saptanmış bir eğitimi planladım. Bu doğrultuda ihtiyacı olan ileri kompozisyon, stüdyo çekim tekniği, set deneyimi, portre tekniği, model iletişimi, müşteri iletişimi ve sonrasında ise photoshop ve ileri düzey rötuşlama konularını kapsayan bir program takip edeceğiz.

İlk oturumda sürekli ışık kullanarak ve ürünü farklı açılarda ışıklandırarak kısmen boyama tekniği ile kompozit bir fotoğrafı nasıl oluşturacağını fotoğraf için oldukça tehlikeli ve zor olan (metal malzeme olmasından dolayı) bıçak kullanarak yaptık. Ortaya aşağıdaki fotoğraflar çıktı.

kompozit boyama, final

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =