Titikaka Gölü, Taquila Adası | Peru

Titikaka 21

9. GÜN | Titikaka Gölü | 24 Mart 2007

Sabah gün ağarmadan tekneye binerek Titikaka gölüne açılıyoruz. Sabah erkenden kalkmaya herkes mızırdanıyor ama gündüzün çok sıcak ve kavurucu olduğunu öğle saatlerinde anlıyoruz. Ben elbetteki millet teknede beklerken limandaki insanların sabah işiğinda fotoğraflarını çekmeye dalmışken bana sesleniyorlar.. Ben sürekli fotoğraf çekmek için arkada kaldığım için gruptakiler mırıldanıyorlar. Önce 1,5 saatlik yolculukla Taquila adasına çıkıyoruz. Bu adanin sahibi 70 yıl oncesine kadar bir İspanyol ailesi imiş. Daha sonra buranın yerlileri (Mestizolar) adayı bu aileden satın almışlar. Adada çok güzel panoramalar var.

Adada 34 resmi görevli varmış ve bu görevliler sadece evli erkekler arasından, meydanda ada sakinleri tarafından el ile işaret edilerek seçilirlermiş. Geleneklere göre evlendikten sonra kadının, erkeğin 2 metre arkasından yürümesi gerekirmiş. Adanın tepesine ulaşmak için 375 merdivenli bir yolu yürümek gerekiyor. Yükseklik 3800 mt. Yine dura kalka, sürünerek tepeye tirmanıyoruz. Malum nefes darlığı çekiliyor. Tırmanırken de yolda gördüğümüz çoluk, çocuk ve kadınların fotoğraflarını çekmeye çalışıyoruz. Elbette Soller burada da sağa sola uçuşuyor.

Bu adanın erkeklerinin örgü örmeleri meşhur. Satıcılar yerel el işlerini satıyorlar ama erken gittiğimiz için henüz ortalıkta tezgah yok. Sadece bir kadın -ne sattığı belli degil- Doktor Ümit makineyi doğrultunca önce yüzünü sepetin altına gömüyor. Fakat Ümit ısrarlı.. Kadın yumuşayıp poz vermeye başlıyor. Yine sol konuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =