Toul Sleng Hapishanesi | Kamboçya

Toul Seng Hapishanesi | Mustafa Turgut

Kamboçya’da, 1975-79 yılları arasındaki Pol Pot ve Kızıl Kmerler döneminde, eski yönetimle bağlantılı olduğu düşünülen gazeteci, akademisyen, asker, bürokrat, din adamı, iş adamı, öğrenci, öğretmen ve sadece gözlüklü olduğu için insanlar hapsedilir.

Eski bir okul olan Tuol Sleng, Kızıl Khmerler tarafından hapishaneye çevirilerek; düzene karşı olduğunu düşündükleri Kamboçyalıların hapsedilip, çeşitli işkenceler yapıldıktan sonra da öldürüldükleri yerdir..

Kızıl Kmerler tarafından Tuol Sleng’deki bütün sınıflar basit tuğlalarla, küçük hücreler haline getirilir. Pencereler demir parmaklıklarla kapatılır ve her hücreye bir tutuklu konulur.Bazen tüm aile üyeleri hep birlikte hapse atılarak, yeni doğmuş bebekleri ile beraber işkence yaptıktan sonra da öldürülerektoplu mezarlara nakledilirler.

1979 yılı sonlarında Pol Pot muhalifi Kamboçyalıların da yer aldığı Vietnam ordusunun Kamboçya’da yönetimi ele geçirmesi ile Tuol Sleng Hapishanesinin denetimi de Kızıl Khmerlerin elinden alınır.Hapishaneye giren askerler, gördükleri sahnelerden şok olurlar. Henüz birkaç gün once işkence ile öldürülmüş ve o şekilde bırakılmış tutuklu cesetleri hücrelerde beklemektedir..

Kızıl Khmer kayıtlarına göre, hapsedilen kişi sayısı net olmamakla beraber 10499 kişidir.. Anılan rakamlar sadece kayıtlarına ulaşılabilen kişilerin sayısıdır. Birçok doküman kaçışlarından önceKızıl Khmerler tarafından yakılmış ve yokedilmiş.Gerçek rakamların bu sayının çok üzerinde olduğu söyleniyor. Toul Sleng 1980’den beri SOYKIRIM MÜZESİ olarak ziyaretçilere açıktır.

ABD’nin Vietnam ve bölgeye müdahele ettiği 1968-1975 arasındaki ABD bombardımanlarında 500.000; Kızıl Kmerlerin etkin olduğu 1975-1999 arasındaki Pol Pot diktası döneminde 1.500.000 olmak üzere; 30 yıllık süreçte 2 milyon Kamboçyalı yaşamını yitirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =